Homepage Média

3GEMA: Nusle jsou další trendy pražskou čtvrtí

03. 08. 2019

Pražské čtvrti se mění postupně k lepšímu. Jednou z nejprogresivnějších jsou Nusle. Stává se z nich postupně místo, kde narazíte nejen na řadu nových obchodů a kavárniček, ale i širší nabídku kulturního a sportovního vyžití.


O Nuslích, které jsou již téměř 100 let neodmyslitelnou součástí hlavního města, je první zmínka již z 11. století. Původně, jak tvrdí server Wikipedia, byla tato oblast zmiňována jako Neosvětly, Nostuly, Nůsly, Neosvitly či Neovstlí. Převážnou část území Nuslí tvořily ve středověku vinice, vinařské domky, mlýny či masné krámy.

Více se však začala celá oblast rozšiřovat až od poloviny 19. století, a to zejména v souvislosti s nástupem průmyslové revoluce. S tím zde byla spojena výstavba činžovních domů, stavba nádraží a železniční sítě. Mezi Nuselským pivovarem a současnou Folimankou se veřejnost pravidelně scházela na tzv. fidlovačkách - povelikonočních poutích pražských ševců.

V roce 1898 byly Nusle povýšeny na město. Zhruba ve stejné době zde ale také zanikl původně barokní zámek, jenž stál v místech dnešního náměstí Bratří Synků zhruba od roku 1640. Novými dominantami se později staly například novorenesanční budova nové Nuselské radnice či stavba Kotěrova vodojemu, která vyrostla na pankráckém kopci. 

K Praze se Nusle připojily v roce 1922. Zejména v Táborské ulici bylo v tu dobu postaveno mnoho moderních šestipodlažních domů s rozlehlými balkony a zimními zahradami. V jednom z nich bydlel třeba i známý herec Martin Růžek. Jen o kousek dál vznikla budova dnešního Divadla na Fidlovačce či Nuselská sokolovna s největší kuželkářskou dráhou ve městě.

V parku Na Jezerce, který leží v blízkosti připravovaného bytového areálu Nová „Nuselská“, bylo zbudováno kulturní středisko Jezerka, odkud také později začalo první experimentální barevné vysílání Československé televize. V současnosti v této budově hraje Divadlo bratří Hrušínských. Tato herecká rodina bydlí již desítky let jen kousek odsud v rodinné vile.

Vedle stálé divadelní scény a restaurace nabízí park Na Jezerce bezpočet laviček, dětská hřiště nebo dráhu pro pétanque. Každoročně se tu navíc koná hned několik akcí s bohatým programem pro malé i velké. Pouze půl kilometru od parku Jezerka je stanice metra Pankrác a obchodní centrum Arkády. To je známé díky místnímu hypermarketu, mnoha obchodům různých celosvětově proslulých značek a několika restauracím. 

Další nuselskou zelenou zónu tvoří Jiráskovy sady, jež najdete u místní radnice. Součástí parku je samozřejmě i dětské hřiště. V pochozí vzdálenosti od bytového domu Nová „Nuselská“ jsou pak také rozlehlé Havlíčkovy sady. 

Sportovní vyžití je zabezpečeno prostřednictvím řady areálů. Ať již Balance Club Brumlovka, stadion Bohemians 1905, areál v Edenu nebo zimní stadion Hasa a areál Lokomotivy Vršovice. 

Díky celkovému rozvoji se tak z Nuslí stává obdobně atraktivní trendy čtvrť, jako jsou již Holešovice. Tu před dvěma lety travel blogeři zvolili jednou z 23 nejvíc cool čtvrtí v Evropě. 

Díky městské hromadné dopravě se lze z Nuslí navíc pohodlně a během několika málo minut dostat jak do centra, tak na okraj Prahy. Například ke stanicím metra I. P. Pavlova či Karlovo náměstí trvá cesta tramvají pouze okolo deseti minut. K již zmiňované stanici metra Pankrác pak jede autobus 5 minut. 

Výhodou je rovněž napojení celé oblasti na Pražskou integrovanou dopravu prostřednictvím blízkého vlakového nádraží Praha Vršovice, odkud lze vyrazit buď na jich Čech nebo přes vlakovou zastávku Kačerov do Posázaví či na Dobříšsko. 

Automobilem jste odsud na magistrále do 4 minut. A to jak směrem na Pankrác, nebo naopak do Michle, okolo níž vede Jižní spojka.

Contact form

By submitting the form, I accept the conditions of processing of personal data by Trigema - their processing will take place in order to send a response to the complaint and possible creation of a business offer.