Homepage Média

3GEMA: Umění ve veřejném prostoru

28. 11. 2019

David černý *15. prosince 1967

Je známý především díky svým plastikám, které jak u nás, tak v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru. Vedle toho vede spolu s architektem Tomášem Císařem architektonické studio Black n’ Arch a podílí se tak na přípravě řady nových projektů. S hudebníkem Davidem Kollerem a filmařkou Alicí Nellis inicioval vybudování pražského kulturního centra MeetFactory.

Černý původně vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, grantu Nadace Pollocka a Krasnerové a ceny na bienále v Kortrijku. Za sebou má celou řadu výstav jak v Česku, tak jinde ve světě. Zahrál si rovněž v několika celovečerních filmech a divadelních představeních. Vyšly o něm už také knižní monografie.

Naše metropole je výjimečná nejen díky svým historickým skvostům, ale i řadě současných děl. Patří k nim bezpochyby také plastiky a další tvorba Davida Černého. Nyní už navíc s možností prohlédnout si většinu z nich najednou.


David Černý patří ke známým umělcům, kteří se nebojí pojmenovat věci opravdu tak, jak jsou. Jeho kontroverze a provokativnost se mnohým líbí, jiné naopak odpuzuje a pohoršuje. V každém případě však platí, že je jednou z nejvýraznějších osobností domácí kulturní scény.

Není náhodou, že se s jeho tvorbou můžeme v Praze setkat. Metropole má sice velký počet historických budov a soch, se současným kvalitním uměním a architekturou, která by snesla mezinárodní srovnání, je to už ale mnohem horší. 

Pokud se Pražanů nebo návštěvníků města zeptáme na Černého díla, která jsou v metropoli k vidění, většina zmíní třeba otočnou hlavu Franze Kafky na Národní nebo mimina na Žižkovské věži. Ve skutečnosti je jich však o mnoho více. Vyplňují přitom jak veřejný, tak soukromý prostor. Setkat se s nimi můžete v samém centru historické části města i v širším centru. 

Ukázat komplexněji většinu z toho, čím tento umělec Prahu ozvláštnil, si klade za cíl nový projekt „Po stopách tvorby Davida Černého“. Díky němu se bude moci každý seznámit třeba s těmi plastikami, o nichž možná ani nevěděl. Vybrat si můžete ze dvou tras. 

Kratší z tras začíná v Pasáži Lucerna obrácenou sochou sv. Václava na koni. Odtud už pokračujte pěšky na Národní třídu, kde uvidíte otočnou hlavu Franze Kafky, po pár minutách dojdete k Deymovskému paláci na kterém uvidíte Tři ženy na domě. Následně pokračujete k Viselci – zavěšenému Zikmundu Freudovi, dále k Divadlu Na zábradlí, kde si můžete prohlédnout Embryo a Pamětní desku Václava Havla. Přes Karlův most dojdete na Kampu, kde se u muzea Franze Kafky nachází Proudy. Z Kampy si ještě odskočte k Německému velvyslanectví, kde uvidíte sochu Quo Vadis. Na Kampě o kousek dál se nachází také Miminka. Cestou do galerie Futura na sochu Zadky se zastavte na náměstí Kinských, kde uvidíte Torzo Tanku a k poslední zastávce se odtud můžete popovést autobusem ze zastávky Švandovo divadlo. Do galerie Futura, kde jsou instalovány zadky, se můžete projít pěšky, ale pokud už vás bolí nohy svezte se autobusem ze zastávky Švandovo divadlo na stanici Holečkova. Tato trasa vám celkově zabere necelé tři hodiny. 

Delší z tras začíná u těhotné ženy – In Utero v Hostivaři, tam se dostanete autobusem na zastávku Boloňská. Pokračovat můžete ke klikujícímu autobusu London Booster, k němu se dostanete autobusem 125 na zastávku Chodovská tvrz. Dál budete pokračovat k Miminkům na Žižkovské věži. Doporučujeme jet autobusem 136 ze stanice Chodovec na Olšanské náměstí a pak už na místo dojdete pěšky. Zde trasa navazuje na kratší se sochou sv. Václava až ke galerii Futura. K dalším dílům se budete přesouvat s pomocí MHD. Nejdříve nasedněte na autobus ve stanici Na Knížecí směr Lihovar. Zde je potřeba kousek popojít k MeetFactory, kde jsou zavěšena dvě červená auta znázorněná jako hovězí maso na hřebíku. Dále se vraťte se zpět na Smíchovské nádraží a vydejte se metrem B do stanice Jinonice. Pěšky směřujte k Waltrovce. Tam najdete Speedermana a Pegase. Dále se vraťte k metru a popojeďte na zastávku Nové Butovice, vystupte směr Poliklinika Lípa. Váš cíl nemůžete minout. Socha Trifot a robotická vinárna Cyberdog stojí hned vedle sebe. Pokud vám zbyde čas, doporučujeme navštívit sousední fotogalerii Czech Photo Centre. 


Základní trasa 3 hodiny

1) Obrácený sv. Václav na koni, 2) Otočná hlava Franze Kafky, 3) Tři ženy na domě, 4) Viselec, 5) Embryo, 6) Pamětní deska Václava Havla, 7) Proudy, 8) Quo Vadis, 9) Miminka na Kampě, 10) Torzo tanku, 11) Zadky, 12) Trifot, 13) Cyberdog


Maximální trasa 5,5 hodiny

1) In Utero, 2) The London Booster, 3) Miminka na Žižkovské věži, 4) Obrácený sv. Václav na koni, 5) Otočná hlava Franze Kafky, 6) Viselec, 7) Embryo, 8) Pamětní deska Václava Havla, 9) Proudy, 10) Quo Vadis, 11) Miminka na Kampě, 12) Torzo tanku, 13) Zadky, 14) Maso, 15) Speederman, 16) Pegas, 17) Trifot, 18) Cyberdog

Více informací k trasám a jednotlivým zastávkám na: www.david-cerny-tour.com

 

In Utero /2009/ 

Šestimetrovou sochu těhotné ženy držící se za hlavu si můžete prohlédnout dokonce i zevnitř! Dílo je z nerezové oceli a díky tomu se v něm odráží i  okolí, proto je velice důležité i jeho umístění.


The London Booster /2012/

Socha klikujícího autobusu vznikla k příležitosti letních Olympijských her v Londýně v roce 2012. Socha znázorňuje typický londýnský dvoupatrák s lidskými prvky.


Mimina na Žižkovské věži /2000 a 2019/

Mimina byla původně vytvořena pro instalaci na Muzeu moderního umění v Chicagu. Obří miminka mají místo obličeje vyražený jakýsi kód, což z nich dělá nejen strašidelná stvoření...


Zavěšená socha obráceného sv. Václava na koni /1999/

Socha znázorňuje svatého Václava, českého knížete a patrona, jak sedí na břiše mrtvého koně zavěšeného za nohy ke stropu.


Socha Franze Kafky /2014/

Pohyblivá socha měří na výšku 10,6 metru. Je složena ze 42 rotujících nerezových panelů, otáčejících se nezávisle na sobě. Uvnitř se nachází 21 motorových modulů a 1 kilometr kabelů. 


Socha zavěšeného Sigmunda Freuda /1997/

Socha z roku 1996 zobrazuje Sigmunda Freuda visícího za jednu ruku s druhou rukou v kapse. Černý se tou dobou zamýšlel nad příchodem nového tisíciletí a nad tím, co se v jeho průběhu stane.


Embryo /2008/

Světelné vyobrazení embrya je umístěné na fasádě a okapu divadla Na zábradlí. Embryo bylo vytvořeno Davidem Černým k 50. výročí divadla. V noci svítí a záleží na vaší představivosti, co ve světle uvidíte.


PAMĚTNÍ DESKA  Václava HAVLA /2012/

Vzpomínku na prezidenta Václava Havla najdete na fasádě Divadla na zábradlí, kde v letech 1960 až 1968 pracoval jako kulisák, herec, dramaturg, tajemník činohry a dramatik.

 

Piss Sculpture /2004/

Dětské čůrající fontány jsou běžné, na vyobrazení dvou dospělých urostlých mužů při vykonávání „malé“ potřeby ale jen tak nenarazíte. Tyto dvě postavy navíc stojí v jezírku ve tvaru České republiky.

 

Quo Vadis neboli Trabant /1990/

Porevoluční Trabant na čtyřech nohách připomíná rok 1989. Mnoho východních Němců v té době odcházelo na Západ a jejich dočasným azylem se stala budova velvyslanectví Spolkové republiky Německo. 

 

Miminka Kampa /2008/

Na rozdíl od Žižkovské věže, kde tato obří miminka se zmutovaným obličejem prolézají ve výšce, si je můžete na Kampě prohlédnout pěkně zblízka a třeba se jich i dotknout! Miminka jsou tady tři.

 

Zadky /2003/

Dílo Zadky najdete na dvorku galerie Futura. Na první pohled uvidíte „jen“ ohnutá lidská torza s vystrčenými zadky, když ale vylezete po žebříku a strčíte hlavu do jejich análního otvoru, zobrazí se vám videosmyčka.

 

Speederman /2014/

Socha hrdiny, který zamrzl v pohybu, znázorňuje lidskou evoluci a až nadlidskou rychlost vývoje a zrychleného tempa života, zapříčiněného novými technologiemi. Linie, které znázorňují pohyb, doprovází i světelné efekty. 

 

Trifot /2016/

Trifot je 12metrová kráčející plastika, která byla vytvořena přímo na míru galerii Czech Photo Centre, před níž se také na-chází. Trifot jakoby přichází od stanice metra Nové Butovice a rozvážně směřuje ke stanici Hůrka.

 

TORZO TANKU
/2018/

Na náměstí Kinských je umístěné torzo tanku, které sem David Černý instaloval k padesátiletému výročí této události jako vzpomínku na období, kdy Sověti okupovali Českou zemi.

 

Maso – červená auta /2007/

Auta znázorněná jako hovězí maso zavěšené na hřebíku mají znázorňovat objekt zbožné úcty. Pro různé společnosti to mohou být různé objekty, někde hovězí a jinde auta.

 

Pegas /2017/

Napůl koně a napůl motory. Tyto sochy nejsou v rezidenci Waltrovka umístěné zcela náhodně. Právě zde byly totiž v minulosti vyráběny motory Walter Pegas.

 

Cyberdog /2018/

Cyberdog je projekt založený na myšlence pokroku 21. století. Centrum informuje o posledních trendech a novinkách z oblasti kybernetiky, robotiky a dalších oblastí vědy a techniky. Součástí prostor je robotická vinárna.

Contact form

By submitting the form, I accept the conditions of processing of personal data by Trigema - their processing will take place in order to send a response to the complaint and possible creation of a business offer.