Homepage Média

Trigema Marcela Sourala kupuje skiareál v Rokytnici. Chce do něj investovat 1,3 miliardy korun

10. 10. 2023
Na mapě lyžařských areálů v Česku vzniká nová významná horská skupina. Stojí za ní investiční a developerská společnost Trigema podnikatele Marcela Sourala. K níže položenému středisku Monínec ve středních Čechách, které developer vlastní řadu let, a menšímu na Šumavě aktuálně přikupuje jeden z nejznámějších tuzemských skiareálů v Rokytnici nad Jizerou v západní části Krkonoš.

Skupina zaměřená především na stavbu rezidenčních projektů v Praze a Plzni koupila sto procent v provozovateli areálu od dosavadního majitele TJ Spartak Rokytnice. Cenu obchodu zúčastněné strany nekomentovaly. Její konstrukce je údajně poměrně složitá. „Koupě skiareálu Rokytnice nad Jizerou je příležitostí, která perfektně zapadá do naší vize dále rozvíjet jeden z našich investičních pilířů. Budování míst pro zážitky a trávení volného času se věnujeme více než 15 let a být součástí jednoho z největších lyžařských center v Krkonoších bylo naší obrovskou motivací,“ vysvětluje Soural, majitel a předseda představenstva Trigemy.


Tímto obchodem skupina získala dvě čtyřsedačkové lanové dráhy a šest lyžařských vleků v areálu Horní Domky a čtyři vleky ve středisku Studenov, které se tyčí nad obcí Rokytnice. Trigema tak v souhrnu všech svých lyžařských areálů nabídne přes 20 kilometrů sjezdových tratí, celkem tři lanovky a bezmála dvě desítky vleků. Jen pro srovnání, například nedaleký a slavnější Špindlerův Mlýn nabízí do letošního roku 27 kilometrů sjezdových tratí. Letos se ale ve Špindlu chystají otevřít nové sjezdovky, takže číslo bude vyšší. Největší propojený lyžařský komplex SkiResort Černá hora – Pec pak nabízí přes 42 kilometrů sjezdovek, když spojuje hned pět krkonošských areálů ve východní části pohoří. Rokytnice nad Jizerou je ale tradiční a oblíbenou adresou a na rozdíl třeba od Špindlu nemá nálepku elitářského hnízda lobbistů a celebrit. Naopak je oblíbená mezi mladými návštěvníky, studenty a rodinami s dětmi. Do zdejších chalup často míří školní lyžáky a jiné organizované zájezdy. Obě lanové dráhy jsou situované v areálu Horní Domky. Zdejší lyžařské svahy patří mezi nejvýše položené v Česku, začínají pod vrcholem Lysé hory v nadmořské výšce přes 1300 metrů nad mořem. Takže zdejší modrá turistická sjezdovka s délkou přes tři kilometry patří mezi nejdelší lyžařské svahy v Česku. Delší je snad jedině modro červená sjezdovka z Šeráku do Ramzové v Jeseníkách. Západní část Studenov tvoří několik menších vleků mezi rozptýlenými chalupami nad Rokytnicí.

Obecně zdejší areál trpí značnou podinvestovaností, zdejší přepravní zařízení nepatří k nejmodernějším a oproti rozjetým areálům ve Špindlu a Peci se zde jakoby zastavil čas. Tělovýchovná jednota jako vlastník neměla sílu na větší rozvoj, tíživou ekonomickou situaci pak umocnily špatné zimy v kombinaci s uzavírkami kvůli pandemii covidu v letech 2020 a 2021. Nicméně v účetním roce 2021/2022, tedy v roce s první postcovidovou zimou, se provozovateli areálu poměrně dařilo. Tržby dosáhly 87 milionů a provozní zisk areálu před úroky a odpisy (EBITDA) překročil 20 milionů korun. Pro srovnání – provozovatel vleků a lanovek ve Špindlerově Mlýně ve stejném roce utržil přes 580 milionů korun. Rokytnice v předcházejícím roce, kdy zimu poznamenaly četné protipandemické uzavírky, utržila jen 11 milionů a podobně jako další české areály se propadla do milionových ztrát a značně se zadlužila.

Marcel Soural proto přichází s ambicí v příštích letech do lokality investovat zhruba 1,3 miliardy korun. „Tato suma zahrnuje tři základní oblasti, které je zde třeba vyřešit. V první řadě vodu potřebnou pro za sněžování. A její zdroj tu citelně chybí. Chystáme se proto vybudovat rezervoár. Pak modernizovat zasněžovací systém. A v neposlední řadě zmodernizovat přepravní zařízení a vybudovat nové. V plánu máme například propojení Horních Domků se Studenovem novou lanovkou, to by měl být velký posun pro návštěvníky,“ vyjmenovává Soural s tím, že rychlost investic bude odvislá od schválení nového územního plánu. Budování skiareálu pro něj není nic nového. Prakticky na zelené louce vybudoval skiareál Monínec, který se rychle uchytil jako celoroční turistická destinace a v zimě jako nejbližší lyžování asi 80 kilometrů od Prahy. Zde Trigema v průběhu let postavila hotel, restaurace a zábavní aktivity park. Investice zde dalece přesáhly půl miliardy korun. Před čtyřmi lety pak developer začal také rozvíjet menší středisko Samoty v klidné části Železné Rudy na Šumavě. Vedle hor staví Trigema také rozsáhlý vinařský areál ve Veselí nad Moravou v těsné blízkosti největšího přístaviště Baťova kanálu.

Expanze Trigemy na horách by mohla udělat radost také dalšímu horskému magnátovi Igoru Rattajovi. Někdejší partner J&T, dnes hlavní tvář horské skupiny Tatry Mountain Resorts (TMR), rozvíjí digitální věrnostní platformu Gopass. S ní expanduje i mimo areály TMR. A jedním z areálů, který jej využívá, je právě Monínec. Systém skipasů a věrnostního programu Gopass se může usadit i v Rokytnici. „Aktuálně probíhá výběrové řízení. A Gopass je určitě jednou z variant,“ dodal Soural.



Zdroj: Hospodářské noviny, 27. 9. 2023

Contact form

By submitting the form, I accept the conditions of processing of personal data by Trigema - their processing will take place in order to send a response to the complaint and possible creation of a business offer.