Úvod Média

V Praze ubývá bytů k pronájmu

04. 04. 2019
„Ceny v Praze až na drobné mezičtvrtletní výkyvy trvale rostou. V tomto roce lze navíc očekávat, že může přijít další zdražování, které bude způsobeno pnutím na trhu s novým i starším bydlením. To naznačuje mimo jiné fakt, že se počet bytů určených k nájemnímu bydlení v posledních dvou letech snížil o třetinu,” uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Růst průměrného nájemného je stejně jako u cen bytů k nezastavení. Podle developerské společnosti Trigema na konci loňského roku nájemné meziročně vzrostlo o další tři procenta. Pronajmout si byt v Praze tak vyjde už na 340 korun za metr čtvereční, což je o pětinu více než před dvěma roky. V ceně navíc nejsou započteny poplatky za energie a služby. Nejdramatičtěji rostou nájmy v Praze 7, naopak nejpomaleji v Praze 2.


„Ceny v Praze až na drobné mezičtvrtletní výkyvy trvale rostou. V tomto roce lze navíc očekávat, že může přijít další zdražování, které bude způsobeno pnutím na trhu s novým i starším bydlením. To naznačuje mimo jiné fakt, že se počet bytů určených k nájemnímu bydlení v posledních dvou letech snížil o třetinu,” uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.
 

Nejvíce najemních bytů je k dispozici v Praze 5 a Praze 2, nejméně v Praze 7 a Praze 8. Situaci nepomáhají řešit ani nové byty, těch bylo na konci loňského roku k dispozici zhruba o tisíc méně než na konci roku 2017.
 

Made with Visme Presentation Maker

Kdo chce navíc žít v centru Prahy, musí počítat s tím, že si připlatí. Průměrný nájem v Praze 1 dosáhl už 433 korun za metr čtvereční, v Praze 2 je to 389 korun. Naopak nejlevnější byly nájmy na konci loňského roku v okrajové části Prahy. Jedná se například o Prahu 9 (299 korun za metr čtvereční) a Praha 10 (303 korun).
 

Nejoblíbenější jsou byty s dispozicemi 2+kk, které se pronajímají ve 40 procentech případů, čtvrtina bytů je nabízena s dispozicemi 3+kk a pětina s 1+kk. Průměrná velikost pronajímaného bytu činila 73,6 metru čtverečního.
 

Spolubydlení jako levnější alternativa pro studenty

Kvůli vysokým cenám musí zejména mladší generace hledat svůj domov ve skromnějších podmínkách. Především u studentů je populární spolubydlení, kdy společné prostory v bytě sdílí několik nájemníků. Spolubydlení je výrazně levnější než pronájem celého bytu. I tento druh bydlení je ale čím dál dražší.
 

U zprostředkovatele bydlení Bezralitky.cz v Praze se nyní průměrná cena pokoje v rámci spolubydlení pohybuje kolem sedmi tisíc korun bez poplatků. „V absolutních číslech je růst cen v Praze zhruba 15 procent ročně. Zároveň je potřeba si uvědomit, že dochází ke zdražení poplatků za energie a služby,“ upozorňuje výkonný ředitel Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.
 

Nejdražší pronájem je logicky u rodinného domu. Podle portálu Bezrealitky.cz vyjde pronájem rodinného domu Praze případně ve Středočeském kraji v průměru na zhruba 34 tisíc korun, což je přibližně o devět procent více než na konci roku 2017. Nejvýraznějším tempem přitom rostou nájmy rodinných domů, které stojí na pomezí Prahy a Středočeského kraje.
 

Bez realitky a na sítích

Bydlení dnes lze hledat jednoduše prostřednictvím internetu. Inzeráty tam jsou vystavovány například na facebookových stránkách nebo specializovaných portálech, jako je například Bezrealitky . Nájemník díky tomu může ušetřit za provize, které by platil realitní makléři. Na některých stránkách však musí zaplatit poplatek.
 

Výše kauce záleží na domluvě mezi majitelem a nájemníkem, zákonem je však stanoveno, že výše kauce nemůže být vyšší než trojnásobek čistého nájemného, tedy částky bez poplatků za energie a služby.


Zdroj: E15

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.