Malé byty jsou stále žádanějším artiklem. V Praze volí jednopokojový či dvoupokojový byt už přes sedmdesát procent lidí, kteří si pořizují nové bydlení. Obdobná situace je v Brně, v Olomouci nebo v Plzni. Velikost nových bytů 1+kk či 2+kk se přitom zmenšuje. A metr čtvereční v nich stojí víc než jinde.
„Zatímco v minulosti lidé hledali průměrně sedmdesátimetrový byt, nyní chtějí kvůli úspoře až o patnáct procent menší,“ uvádí server Bezrealitky.cz. Podobné zkušenosti mají i jinde. „Před dvěma roky tvořily u nových bytů v Praze prodeje dvoupokojových bytů třetinu ze všech transakcí, v polovině letošního roku už více než 42 procent,“ řekl LN předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. Obdobné je to u bytů jednopokojových.
Požadovaná plocha se přitom podle odborníků bude dál zmenšovat. „Podřídí se tomu i většina developerů, kteří se pokusí na trh uvést spíše vícero menších bytů,“ je přesvědčen Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz. Zatímco v prvních letech po odeznění ekonomické krize se velikosti nabízených bytů nejen v metropoli zvětšovaly, od roku 2016 se zmenšují. Společnost Central Group, jež je největším pražským developerem, uvádí, že byt 1+kk má nyní v průměru kolem 30 metrů čtverečních, zatímco před třemi lety byl o pět metrů větší. Byt 2+kk má dnes v průměru 54 metrů čtverečních, o šest více než před třemi lety.
Někteří developeři mají v nabídkách i skutečně malometrážní sedmnácti- či osmnáctimetrové byty. Metr čtvereční v malých bytech vyjde podstatně dráž než v těch větších. Dle aktuálních údajů společností Trigema, Skanska Reality a Central Group stojí metr v novém pražském bytě obvykle zhruba 102 tisíc korun. Za metr čtvereční v jednopokojovém bytě se však platí okolo 117 tisíc korun, což je o bezmála 15 tisíc korun nad průměrem. „K důvodům, proč tomu tak je, patří především fakt, že po těch nejmenších bytech roste poptávka,“ říká Soural.
Zdroj: Lidovky.cz