Úvod Média

Soumrak levného bydlení na venkově

29. 08. 2019
Statistika společnosti Trigema ukazuje, že ve druhém čtvrtletí letošního roku stál v průměru metr čtvereční mimo Prahu 57 900 korun. V porovnání s prvním kvartálem tak nové bydlení v regionech podražilo o téměř čtyři procenta, meziročně se ceny zvýšily o více než 5,5 procenta.

Nové byty v Praze mírně zlevňují, mimopražské naopak zdražují. Ceny v regionech tlačí nahoru zájem lidí z velkých měst, kteří hledají levnější bydlení za hranicemi metropolí.


Nový sedmdesátimetrový byt v Praze začátkem letošního roku přišel na více než 7,3 milionu korun. Kdo s koupí půl roku počkal, mohl ušetřit přes 180 tisíc korun. Naopak ten, kdo si začátkem roku vybral z nových bytů v některé ze středočeských lokalit, „vydělal“. Oproti červnovým cenám mohl v průměru uspořit 308 tisíc korun.

Před čtyřmi roky zaplatil zájemce za nové bydlení v Praze 55 555 korun za metr čtvereční. Dnes s touto částkou vystačí jen ti, kteří jsou ochotni se usadit v regionech. Statistika společnosti Trigema ukazuje, že ve druhém čtvrtletí letošního roku stál v průměru metr čtvereční mimo Prahu 57 900 korun. V porovnání s prvním kvartálem tak nové bydlení v regionech podražilo o téměř čtyři procenta, meziročně se ceny zvýšily o více než 5,5 procenta.

Velké výkyvy mezi kraji
„V regionech může být větší prostor pro další navyšování cen bytů v novostavbách, který je do jisté míry odrazem prosperující ekonomiky. Rostou mzdy a s nimi poptávka po něčem, čeho je nedostatek, tudíž rostou i ceny,“ tvrdí Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality. Mezi kraji jsou ale diametrální rozdíly. Například v Jihočeském kraji se ceny nových bytů mezikvartálně propadly o téměř čtvrtinu, na Vysočině o skoro deset procent a v Pardubickém kraji klesly o více než devět procent.

Jednotlivé regionální trhy, co se prodejů nových bytů týče, jsou relativně malé a jeden developerský projekt tak může data zásadně ovlivnit. To se týká například Libereckého kraje, kde se prodalo několik horských apartmánů. Tyto transakce vytáhly průměrnou cenu za metr čtvereční v Libereckém kraji na více než 115 tisíc korun, což v porovnání s minulým rokem znamená téměř dvojnásobné zdražení.

Pokud odhlédneme od těchto extrémů, byl nejsilnějším regionálním trhem ve druhém čtvrtletí Středočeský kraj. Podle Trigemy se tam mezikvartálně ceny zvedly o bezmála osm procent, meziročně pak o necelých šest procent. „Část kupujících se rozhodla, že si novou nemovitost pořídí za hranicemi Prahy. Do zaměstnání, za nákupy, sportem či kulturou pak budou do města dojíždět,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Více než o sedm procent podražily v porovnání s prvním čtvrtletí byty v Jihomoravském kraji. Zde lze vysledovat obdobný trend jako ve Středočeském kraji. Část lidí, která kvůli financím nedosáhne na byt v Brně, hledá alternativu v jeho okolí. Dle realitní společnosti Trikaya stojí metr čtvereční v novém brněnském bytě přes 80 tisíc korun. Průměrná cena v Jihomoravském kraji, v níž je ovšem zahrnuto i samotné Brno, je o více než deset tisíc korun nižší. Přelévající se poptávka z měst do jejich okolí zdražuje bydlení jak ve Středočeském, tak Jihomoravském kraji.

„Postupně se tak může začít částečně stírat cenový rozdíl mezi bydlením v Praze a v Brně a ve vybraných sousedících oblastech,“ předpovídá Marcel Soural.

Praha naráží na strop
Na zájem kupujících reagují i developeři. Ve druhém čtvrtletí bylo mimo Prahu celkem k mání 5500 nových bytů, téměř polovina z nich buď v Jihomoravském, nebo ve Středočeském kraji. Nejširší nabídka je v Jihomoravském kraji, kde si zájemci mohli v polovině roku vybírat z více než 1500 nabídek, ve Středočeském kraji pak ze zhruba tisícovky nových bytů.

Praha ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenala po čtyřletém nepřetržitém růstu cen nových bytů poprvé jejich pokles.

Dle statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group se ve druhém čtvrtletí letošního roku průměrná cena metru čtverečního v novém pražském bytě mezikvartálně snížila o 2,5 procenta, a to z necelých 105 tisíc korun na něco málo přes 102 tisíc korun. „Nové byty v Praze po letech výrazného zvyšování cen mírně zlevnily,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský. Vzápětí ale dodává: „Považujeme to nicméně jen za krátkodobý výkyv.“

Na trh se totiž v uplynulých třech měsících dostalo několik projektů, jejichž cena se pohybovala pod 100 tisíci za metr čtvereční. „Šlo o bytové domy či areály na Žižkově, Barrandově či v Uhříněvsi,“ upřesňuje Marcel Soural.

To, že by po razantním zdražování odstartovalo zlevňování nových bytů v Praze, se tak ze statistik mapujících dění na trhu usuzovat nedá. Ke skokovému zvyšování cen, jakým jsme byli svědky v uplynulých letech – od roku 2015 se ceny zvýšily o téměř 90 procent –, docházet nicméně nebude.

Poptávka po pražských bytech stále převyšuje nabídku, a to i přes zpřísnění podmínek pro udělení hypoték, které platí od října loňského roku. „Dokud je poptávka silná, mohou ceny pěkných nemovitostí v žádaných lokalitách i nadále pozvolna narůstat,“ říká Jan Martina s tím, že kupující stále více zvažují, jakou nemovitost pořídit a zda je její cena adekvátní.

Zdroj: Lidové noviny

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.