Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít vhodné místo je však čím dál těžší. Obchodníci proto čím dál častěji spolupracují s bytovými developery a vstupují do jejich projektů.
Jednou z mála možností je, že se obchodník spojí s bytovým developerem a domluví se předem na vhodném prostoru. Často jde o uspořádání na míru a týká se hlavně velkých projektů, v podstatě nových ulic a čtvrtí.
„Bytový development sledujeme. Ani nám nic jiného nezbývá, protože v Praze není možné sehnat sólo pozemek pro naši prodejnu,“ uvádí manažer jednoho z velkých řetězců, který si nepřál zveřejnit jméno.
„Propojení prodejny s bytovými jednotkami je jednou z možností, jak expandovat v lokalitách, kde není dostatek volných míst. Ať už jde o městské části, což je například Billa v projektech Korunní Dvůr nebo Břevnov City v Praze, či Křenová v Brně, nebo o menší města, kde jsme takto třeba v Jesenici,“ uvádí šéf Billy Jaroslaw Szczypka.
Podobně jsou na tom další řetězce. Lidl nedávno otevřel prodejnu v Praze-Karlíně v bytovém komplexu tří propojených domů Karolína Plazza. „Dalším příkladem jsou prodejny v komplexu ByTy Malešice v Praze 10 či v bytovém komplexu Na Slupi v Praze 2,“ uvádí Zuzana Holá, mluvčí Lidlu.
Tesco se například uchytilo s prodejnou kolem 1 200 metrů čtverečních v Roztokách u Prahy, kde dostalo prostor ve velkém projektu společnosti Ekospol. „Podobný projekt nyní připravujeme s řetězcem Norma v jednom našem chystaném pražském rezidenčním projektu se stovkami bytů,“ uvádí šéf Ekospolu Evžen Korec s tím, že lokalitu ještě zveřejnit nechce.
Více na www.ekonomika.idnes.cz