Skiareál Monínec leží ve středních Čechách, přesto se lyžařům otevírá jako jeden z prvních. Sníh tu totiž díky unikátní technologii umí vyrobit i v teplotách vysoko nad nulou. Areál si loni připomněl 25 let provozu, v začátcích ho z popela vyhrabali Jaroslav Krejčí a jeho syn, který je nyní ředitelem. Starou chatu Rudných dolů Příbram vystřídal hotel, přibyla moderní restaurace a prastarou kotvičku nahradila čtyřsedačková lanovka. „Sjezdovky jsme protáhli na 1,2 kilometru, v zimě upravujeme i běžkařské trasy,“ říká deníku Metro výkonný ředitel areálu Jaroslav Krejčí mladší.
V jakém stavu byla tehdy chata rudných dolů?
Těžba dolů se utlumovala a podnik se proto také zbavoval svého majetku. Objekt, který byl v dezolátním stavu, jsme s otcem odkoupili. Chtěli jsme zde provozovat restauraci a ubytování. Nejdříve jsme otevřeli hlavní budovu a potom i ty vedlejší. První léto k nám sice hosté přijeli, avšak přes zimu, kdy se sem po původní cestě nedalo pořádně vyjet, nebyla na Monínci ani noha.
Četl jsem, že první vlek jste našli ve sklepě. Jaké byly začátky areálu?
Ve sklepě jsme našli starý dětský vlek a lidé začali pomalu jezdit. Kamarád nám pak v Rokytnici nad Jizerou našel starší vlek, jenž se do té doby válel někde v kopřivách. Vlek jsme koupili, opravili a postavili pod hotel, kde jsme navíc otevřeli i občerstvení. Díky tomu se sem za víkend sjelo někdy třeba až 1500 hostů.
V roce 2008 jste našli investora, developera Trigema. Areál začal vzkvétat. Kde se vzala myšlenka unikátního zasněžování?
S majitelem Trigemy Marcelem Souralem nás seznámil fotograf Oleg Homola, který pořádal workshopy, kam dorazila také současná ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová. Pikantní je, že se jednalo o workshop pánského aktu. Díky Marcelově firmě jsme na Monínci před více než deseti lety udělali kompletní zasněžování, vybudovali restauraci M2 a zprovoznili velkou lanovku, která obsluhuje více než kilometrovou hlavní sjezdovku. Kvůli výkyvům počasí jsme však potřebovali sníh, i když bylo venku nad nulou. Dohodli jsme se proto s firmou, která vyvíjela technologii Snowfactory. Díky tomu jsme se stali prvním evropským areálem, kde se tento model výroby sněhu začal ve velkém používat právě jen pro sjezdové lyžování.
Díky tomu Monínec opravdu proslul. Jak technologie funguje a na kolik vás přišla?
Technologie Snowfactory je založena na klasickém chladicím principu. Výsledný sníh, jenž prochází kompletní krystalickou přeměnou v drobné ledové šupiny, se řadí do kvality firn. Investice do nové technologie nás vyšla zhruba na 50 milionů korun. Kromě zvýšené návštěvnosti u nás začaly také trénovat domácí mládežnické lyžařské kluby a reprezentace.
Ozývají se hlasy, že přílišné zasněžování škodí přírodě a odebírá vodu, jaký na to máte názor?
Monínecký sníh je bez jakýchkoliv chemických přísad a je založený pouze na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Výhodou je, že využíváme soustavu místních rybníků, aniž bychom okolí jakkoliv zatěžovali.
Je provoz areálu, kdy nejsou sněhové podmínky zrovna ideální, ekonomicky udržitelný?
Monínec je celoroční volnočasový areál. Největší tržby máme sice přes zimní období, návštěvnost nám však postupně roste také v dalším období. Loni jsme proto také otevřeli Aktivity park, kde návštěvník najde 100 metrů dlouhou kuličkovou dráhu a vodní maxiskluzavku. To vše doplňuje tubing, trampolína, lukostřelba, discgolf či lanový park. Přímo pod hotelem jsme v létě zprovoznili nové terasy, jejichž součástí je vyhřívaný bazén a dětské hřiště.
Jaké novinky jste nachystali pro tuto sezonu a co chystáte do budoucna?
Nalevo od spodní stanice lanovky je nově připravený tubing. U horní stanice lanovky pak návštěvník najde nejstarší poštovnu, která byla původně na Sněžce a poté na blízké Javorové skále.
Co teď v Poštovně je?
Poštovna nabízí expozici o své stopadesátileté historii a současně zde sídlí informační centrum celé místní oblasti Toulava.
Trigema by ráda vybudovala další skiareál, tentokrát v Samotách na Šumavě. Jak daleko jsou vaše plány?
Jedná se o další místo, kde by se mohl osvědčit náš úspěšný model volnočasového areálu určeného pro celou rodinu. Celý projekt je v současnosti v přípravě.
Zdroj: Metro