Ve dvacátém pátém ročníku fotografické soutěže Czech Press Photo se hodnotilo téměř čtyři tisíce přihlášených fotografií od 270 autorů z Česka a Slovenska. Soutěžilo se tentokrát v osmi foto kategoriích a třech video kategoriích. A jaké snímky jsou ve finále?
V kategorii Aktualita letošního ročníku soutěže Czech Press Photo se do nominací dostal například Lukáš Bíba z vydavatelství Economia, který zachytil demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi. Okolo 250 000 lidí protestovalo na Letenské pláni proti premiérovi na největší politické demonstraci od pádu komunismu v roce 1989.
Matej Kalina z vydavatelství News and Media Holding rekonstruoval zase vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V dalších snímcích pak zachytil Příběh první slovenské prezidentky Zuzany Čaputové na cestě do prezidentského paláce.
V kategorii Reportáž uspěl Tomáš Vocelka se snímky upozorňující na to, jak se přemíra turistů stává pro stále více míst velkým problémem. V Česku jím nejvíce trpí Praha, Český Krumlov a Adršpašsko-teplické skály. Jan Zátorský zdokumentoval unikátní Chasidskou svatbu poprvé v Praze a Petr Vrabec tisíce aktivistek a aktivistů při nenásilné masové občanské neposlušnosti, kdy zablokovaly na několik dní infastrukturu uhelných dolů v německém Porýní.
Tomáš Benedikovič z Denníku přihlásil do soutěže fotografie, na nichž se Marián Kočner obviněný z objednávky vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové ukrývá před objektivy novinářů po provedených domovních prohlídkách svých nemovitostí. Roman Vondrouš z ČTK nafotil premiéra babiše v Bílém domě a Petr Topič z Mafry to, jak se naše vláda seznamovala s kůrovcovou kalamitou.
V kategorii Každodenní život se dařilo Janu Hromádkovi za snímky Potěmkinovo schodiště a dále pak také Janu Jirkovskému, který do soutěže fotografii z canisterapie v domově pro seniory v Neratovicích. Řidičku tramvaje, jež se marně snaží přehodit výhybku během nenadálé průtrže mračen, ztvárnil Michal Růžička z vydavatelství Mafra.
Mezi fotografiemi s tematikou kultury si porota vybrala snímek, za nímž stojí Amos Chapple z Radia Free Europe. Jeho zapomenutý komunista je silničním památníkem zarůstajícím vegetací v severovýchodním cípu Bulharska. Balet Labutí jezero je jedním z nejznámějších klasických baletů, nejčastěji hraných a nejoblíbenějších na světě, ve fotografiích se na něj zaměřil také Martin Divíšek z agentury EPA. Balet Hommes Fatals zpodobnil Marek Malis.
Sportu se věnoval Tomáš Holcbecher, který ukázal pád jezdce Bena Mahera s koněm F One. Průzračný led jezera Milada v severních Čechách umožňuje nevšední setkání sportovců. Nad hladinou se na fotografii Jana Kepiče Bruslař a freediver pohyboval na bruslích Petr Kapoun a pod hladinou se zároveň potápěl na nádech David Vencl. Ledovou plochou dráhu na zasněženém jezeře u obce Hamru přiblížil Martin Kozák.
Mezi nominovanými portréty najdeme tvář sólistky baletu Národního divadla Michaeli Wenzelové, vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové a operní pěvkyně a mezzosopranistky Soni Červené.
V kategorii Člověk a životní prostředí Dan Materna zachytil Kontroverzní lov holubů v Českém Brodě, Petr Topič odchyt a kroužkování ptáků a ptáků Aleš Tvrdý uhelný sklad města Kao-siung, kde je uhlí skladováno ve velkých halách. Tyto haly přitom na první pohled vypadají jako místo je z jiné planety.