Události roku 1968 vpádu vojsk Varšavské smlouvy, od nichž letos uplyne přesně 50 let, se v dalších měsících promítnou do celé řady vzpomínkových aktivit. V rámci Projektu ´68 pořádá obecně prospěšná společnost Czech Photo společně s Českým rozhlasem fotografickou soutěž Československo - fotografie roku ´68. Projekt odstartoval spuštěním www stránek, kam může veřejnost své snímky zasílat.
Fotografie s tematikou roku 1968 lze do soutěže přihlašovat až do 21. června. Odborná porota v čele s českým fotografem Herbertem Slavíkem pak vybere z přihlášených snímků tři nejlepší fotografie, kdy ocení finanční odměnou ve výši 30 tisíc korun absolutního vítěze. Účastník na druhém místě získá 20 tisíc korun a třetí 10 tisíc. Dalšími členy poroty budou například historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Oldřich Tůma, dramatik, scénárista a herec Zdeněk Svěrák, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a fotografka a kurátorka Jana Žantovská.
Na webových stránkách http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/redakce/_zprava/1793069 jsou rovněž uvedena pravidla soutěže. Účast v soutěži je pro všechny zcela zdarma. Snímky lze zasílat na e-mail fotografie68@rozhlas.cz, nebo přímo na adresu Českého rozhlasu Vinohradská 12, Praha 2, 120 00. Obálku je pak třeba jen označit jako „Soutěž – Fotografie 68“.
„Mnoho fotografů se tehdy nemohlo k autorství přiznat a v jejich šuplíkách se možná ještě nachází neobjevené „poklady“. Těšíme se, že tak budeme moci všem nyní díky mnoha dosud neznámých snímků ukázat, jaký rok 1968 v Československu byl,“ vysvětluje Ondřej Suchan, šéfredaktor ČRo Radiožurnál.
Výběr ze soutěžních fotografií doprovodí výstavu fotografií Oldřicha Škáchy a Petra Šálka ze stejného období. Obě expozice budou k vidění v galerii Czech Photo Centre od 15. srpna do 16. září.
„Jeden snímek mnohdy dokáže sdělit více informací a pocitů, než jiné sdělovací prostředky. Právě proto je fotografie ideálním médiem pro připomínku tragických událostí roku 1968. Jsme rádi, že můžeme být spolupořadateli takto důležitého projektu, který bude vzdělávat zejména mladší ročníky a uctí současně všechny oběti vpádu vojsk varšavské smlouvy,“ vysvětluje ředitelka Czech Photo Centre Veronika Souralová, která je současně také jedním z dalších členů poroty soutěže Československo - fotografie roku ´68. Galerii Czech Photo Centre provozuje obecně prospěšná společnost Czech Photo, která pořádá také soutěže Czech Press Photo a Czech Nature Photo a s tím spojené výstavy.
Český rozhlas současně s tím připravuje několik dalších akcí a projektů, které v tomto roce události z roku 1968 připomenou veřejnosti. Budou mezi ně patřit například přehlídky hraných filmů z tohoto období, koncerty a jiná představení.
Český rozhlas sehrál klíčovou roli při informování o situaci v noci z 20 na 21. srpna 1968 během invaze vojsk Varšavské smlouvy. Hlasatelé vyzývali ke klidu a tichému odporu vůči okupantům i ve chvílích, kdy byla ve vysílání slyšet střelba a řev pohybujících se tanků na Vinohradské ulici. V ranních hodinách začaly sovětské jednotky ostřelovat budovu rozhlasu z pouhých několika desítek metrů. Události roku 1968 výrazně ovlivnily vývoj evropských států a rozdělily Evropu na desítky let mezi Západní a Východní, tím začalo období normalizace a represe.