Při správném návrhu bytového domu v kombinaci s moderními technologiemi lze docílit snížení spotřeby jednotlivých energií. Současně ale také zajistit zdravé prostředí v interiéru.
Spotřeby energií vždy ovlivní sám majitel bytu svým přístupem. Moderní technologie poskytují pouze nástroje, jak je možné tyto spotřeby snížit. Například společnost Trigema propracovala systém topení tak, aby majitelům bytů šetřila náklady při zachování co největšího komfortu.
Výchozím bodem pro topení v každém bytovém projektu společnosti Trigema je centrální výměníková stanice. Ze suterénu je rozváděno topné médium do všech bytových jednotek. Topení v koupelnách zabezpečuje topný žebřík. A aby toho nebylo málo, je součástí moderních technologických prvků bytu rovněž nucené větrání v podobě rekuperace, včetně automatického ovládání časovými programy, a vlhkosti nebo i režimu chlazení.
ÚSPORNĚJŠÍ BYDLENÍ
V českém stavebnictví proběhly v poslední době podstatné změny, které byly vyvolané implementací směrnice Evropské unie EPBD II (2010/31/EU) do našeho právního řádu. Tou zatím poslední byla 3. směrnice o energetické náročnosti budov pod označením 2018/844/EU. Od letošního 1. ledna tak nedostane povolení k výstavbě žádná nová budova, která nevyhovuje parametrům energeticky úsporného standardu. To se týká i všech rezidenčních staveb – od bytových až po rodinné domy.
Splnění zpřísňujících požadavků, podle nichž je třeba se řídit, vede nejen k nižší energetické náročnosti provozu novostaveb, ale hlavně k většímu komfortu těch, kdo v nich bydlí. Tato legislativní úprava má za cíl nasměrovat stavebnictví k co největším energetickým úsporám a soběstačnosti a využití pouze takových materiálů a technologií, které minimalizují znečišťování životního prostředí škodlivými emisemi. Ve svém důsledku navíc přispívá k potlačení velmi rozšířených zdravotních problémů, které jsou spojené s dlouhodobým pobytem ve špatném vnitřním prostředí.Je logické, že také společnost Trigema, která se snažila ve svých projektech vždy používat ty nejmodernější a ekonomicky nejefektivnější technologie, byla na uvedené požadavky připravena.
PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ
Zejména v posledních letech je velice oblíbené podlahové vytápění. Jeho výhodou je mimo jiné i fakt, že optimální tepelnou pohodu zachovává při nižších teplotách, než je tomu v případě klasického vytápění. Tím mimo jiné i šetří peníze svých rezidentů.
Velkoplošné podlahové vytápění, jak je tomu třeba u bytového projektu Bydlení Braník, sdílí teplo do interiérového prostoru díky sálání. To umožňuje ohřev ostatních ploch v místnosti, od nichž se pak dostává do celého prostoru bytu rovnoměrně. Podíl tepelného toku sáláním přitom dosahuje více než 50 procent.
Jedním ze způsobů, jak se interiér bytu vytápí, představuje teplovodní vytápění. To má schopnost nastavit pro interiér přesný průběh profilu teplot.
PODLAHOVÝ KONVEKTOR
Ne všechny podlahové soustavy jsou ale založeny na principu sálání. Budoucí majitelé bytů se mnohdy také zajímají například o možnost podlahových konvektorů. Konvektor si poradí i se studenými proudy v okolí balkonových dveří nebo francouzských oken. Co všechno umí a na jakém principu funguje? Konvektor je často srovnáván s klasickým podlahovým topením. Společnou však mají víceméně jen základní instalaci a umístění. Teplý vzduch totiž předává do prostoru aktivně. Tak utváří pomyslnou clonu po celé délce zařízení, která brání pronikání chladu do místností.
VŽDY MÍT VŠE POD KONTROLOU
Tepelná pohoda je však pouze jedním z faktorů, které pozitivně ovlivňují bydlení. Společnost Trigema vypracovala koncept Chytrého bydlení a rozdělila jej do pěti navzájem propojených segmentů: ekologie a energie, moderní technologie, zdraví a bezpečí, správná cena a služby na dosah. Při výběru bytu toho máte proto mnohem více, co Chytré bydlení ve skutečnosti nabízí.