Kam s nábytkem?
Nerudovskou otázku musí řešit každý nový majitel, který se stěhuje do nového bytu. Ne vždy se vám totiž podaří přestěhovat se z bytu menšího do většího. Realita je často zcela opačná.
Problém, jak do malých prostor co nejlépe vtěsnat veškerý potřebný nábytek, je často oříškem i pro zkušené designéry. Světlé odstíny, snadná kombinovatelnost a variabilita jsou hlediska, která vám pomohou do menších bytů vybrat vhodný nábytek. Ideální volbou jsou tedy variabilní systémy, které lze přizpůsobit individuálním požadavkům každého prostoru.
Nejprve je třeba si ujasnit pár základních podmínek: logické uspořádání vnitřního prostoru, dostatek vnitřního prostoru a možnost si vnitřní prostor přizpůsobit. Ideální je mít už při výběru jasno to, k čemu budete chtít nábytek používat a co vše do něj budete chtít ukládat. Jedině tak lze vybrat ten pravý.
Trendem malých bytů je přitom využít celý prostor až po samotný strop. Do výšky se přitom nejčastěji přesouvají postele. A to jak klasické dětské palandy, tak manželské postele.
Obývací pokoj
Dominantou obývacích pokojů jsou bezesporu sedací soupravy a pohovky. I když by se mohlo zdát, že jde o totožný kus nábytku, není tomu tak. Pohovka je rovná a umožňuje sezení dvěma až třem osobám. Její jednoduchá konstrukce a menší rozměry ji předurčují k použití v menších prostorech, jako jsou garsonky či malé byty. Dříve se za pohovku považovaly pouze ty výrobky, které neměly opěradlo. Dnes již na takový nábytek narazíte spíše stěží. Pohovky mohou být vyrobené z různých materiálů a také různých konstrukcí. Nejčastější povrchová úprava je textil nebo kůže.
Sedací soupravy jsou proti pohovkám rozměrnější a robustnější. Oceníte je tedy ve větších místnostech, kde tak můžete pohodlně využít například volný roh. Liší se od sebe různými druhy konstrukce, materiálů a designu. Prvotní volbou při výběru je právě konstrukce. Záleží na dispozici místnosti a vašich možnostech, zda zvolíte sedačku do L, nebo větší do tvaru písmene U. Dále je třeba zohlednit například to, jestli bude rozkládací či nikoli, z jakého bude materiálu, jaké konstrukce a jaká bude její výplň či potah. Důležité je myslet i na úložné prostory.
Ložnice
Krok číslo jedna se skutečně týká vzhledu nábytku. Není nic horšího, než když neladí s ostatními kusy. Nebo pokud se nehodí do celkového konceptu bydlení či do konkrétní místnosti. I ta hraje při výběru roli. Abyste vybrali krásný nábytek do ložnice, je vhodné držet se spíše decentního a jednoduchého provedení. Naproti tomu u obývacího pokoje nevadí nadčasovost spojená i s pestrými barvami, nebo leskem.
Dominantou je postel, která je zároveň místem pro odpočinek a příjemné chvíle strávené s partnerem. I tento druh nábytku může mít mnoho podob. Od klasických dřevěných postelí přes laminát, kov či čalounění. Každá varianta přináší vlastní specifika. U postelí se jistě budete zaměřovat na to, aby perfektně padla do vašeho interiéru a přinášela vám co nejvyšší pohodlí. Na pohodlí spánku mají větší vliv použité matrace a rošty. Postel ale může zajistit hygienický komfort, pohodlné vstávání a právě design.
Dětský pokoj
Zařídit dětský pokoj není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tato místnost musí splňovat všechny požadavky dítěte a plně souznít s jeho osobností.
Prostor, který bude vaše ratolest obývat, musí být v prvé řadě bezpečný. V praxi to znamená, že by dětský nábytek neměl mít žádné ostré hrany, měl by být stabilní, aby jej dítko nemohlo převrhnout, a zároveň být dobře omyvatelný. Děti bývají většinou velice akční a snadno tak může dojít k nějaké nehodě. Vždy je lepší být připraven a těmto situacím předcházet.
Komody a skříně by měly pojmout všechno oblečení a hračky, aby se nikde nic nepovalovalo. Když bude potomek vědět, že všechno má své místo, snáze se naučí udržovat pořádek už od útlého věku. Zároveň neopomíjejte ani dětský psací stůl. Chybět by nemělo ani místo určené k učení a kreslení.
Celkový styl pokoje by měl odrážet osobnost dítěte, protože jen tak se bude v místnosti cítit dobře. Roztomilé princezně se jistě nezavděčíte s námořnickými motivy a stejně tak drsný rytíř neocení jednorožce s duhou. Myslete na barevné souznění a snažte se prostor udržovat vyvážený. Nebojte se svoje dítko do zařizování zapojit. Samo si tak řekne, co se mu líbí a co ne.
Při výběru vybavení myslete vždy na prostor pro kvalitní spánek. Dětské postele musí být přiměřené věku jejich majitele. Potřeby se s přibývajícími lety mění, na což byste neměli nikdy zapomínat. Pro desetileté děti rozhodně nejsou vhodné malé dětské postýlky.
Vestavěné skříně
Kam s přebytečnými věcmi, kterých se nechcete zbavit a navíc je potřebujete? Známe odpověď. Nechte si postavit vestavěnou skříň. Zatímco naši předkové vystačili s jednou truhlou na veškeré ošacení, současné domácnosti už se bez větších úložných prostor neobejdou. Nejde sice o nikterak levnou záležitost, ale stojí to za to. Výdaj okolo 50 tisíc až 70 tisíc korun není až tak velkou investicí. Jde o peníze, které se vrátí okamžitě po jejím vybudování.
Pomocí vestavěných skříní můžeme vytvářet - kromě výplně výklenků či nik - příčky a další účelové dělení místností. Velkou výhodou je, že to vše můžeme vytvořit prakticky bez stavebních úprav. Moderní systémy posuvných dveří umí zaplnit celou světlou výšku místnosti až do maximální výšky přesahující tři metry. Výborně se tak hodí k praktickému dělení prostoru. Můžeme si tak například vytvořit šatnu s prosklenými dveřmi, které ji budou přirozeně osvětlovat.
Pokud si chcete do vaší dřevostavby, nebo jiného bydlení, pořídit praktickou a zároveň krásnou vestavěnou skříň, bude vám skvělým pomocníkem 3D návrhář vestavěných skříní. Před první návštěvou truhláře tak máte možnost vyzkoušet si ve třech jednoduchých krocích, jak lze sestavit skříň, kterou preferujete.
Krok 1 - Výběr materiálu a modulů vestavěné skříně. Nejprve začněte s rozměry požadované skříně, počtem dílů a typem použitých modulů. Ujasněte si, jestli má mít vaše budoucí vestavěná skříň zadní stěnu, strop a dno a jestli mají být dveře posuvné nebo pantové. Skříň může být dokonce zcela bez dveří, jako je tomu v případě šatny. Dále zvolte vnitřní vybavení jednotlivých dílů skříně. Na výběr máte až 30 typů modulů, obsahujících police, šatní tyče, zásuvky, košíky a další doplňky. Následuje výběru materiálu, kde objevíte široké spektrum prvotřídních dekorů a barev.
Krok 2 - Výběr dveří a rámů vestavěné skříně. Po výběru materiálu a uspořádání vestavěné skříně je na řadě výběr dveří a rámu. Začněte počtem dílů dveří – skříň může mít buď dveře jednolité, nebo rozdělené na části z různých materiálů. Jednotlivým dílům přiřaďte materiály výplně. Na výběr jsou lamina, zrcadla, lacobely i dýhy. Nakonec zvolte typ rámu skříně.
Krok 3 - Odeslání poptávky vestavěné skříně na míru. Pokud jste se vším spokojeni, čeká vás poslední krok. Tím je náhled vaší sestavené skříně a odeslání poptávky. Poptávka skříně bude zpracována v co nejkratší době a vy se tak můžete těšit na svou novou skříň. Zároveň vám bude do pár dnů poslána přehledná cenová kalkulace, díky níž si ujasníte, zda jste s cenou vámi vybrané vestavěné skříně na míru spokojeni. V případě, že se vám bude návrh i kalkulace líbit, objednáte si technika na zaměření prostoru a dohodnete termín montáže. Tu je možné uskutečnit zhruba do 2 až 3 týdnů od zaměření prostor.
Byt na pronájem
Chystáte se pronajímat nemovitost? Máme pro vás tipy, jak zařídit prostor, aby byl atraktivní a současně aby naplnil potřeby nových uživatelů. Existuje několik pravidel, která byste měli dodržet, aby pronájem proběhl hladce. Vyvarujete se tak budoucích komplikací. Pravidla se týkají nejen pronájmu, ale také zařizování místa, které chcete nabídnout k užívání dalším osobám. Na co si dát pozor?
Méně je více. Připravujete byt k pronájmu a nevíte, jak ho vybavit? No přece jednoduše. Minimalistický nábytek totiž působí čistě a současně umožní novým obyvatelům, aby si místo pozvolna přizpůsobili dekoracemi i svým vlastním nábytkem. Čím více nábytku totiž do bytu umístíte, tím větší je pravděpodobnost, že se potencionálním zákazníkům netrefíte do vkusu. Nic však nezkazíte neutrálním moderním zařízením, které uživatelům umožní dovybavit si byt podle vlastních představ. Méně je zkrátka více.
Zapomeňte na přemíru dekorací. Pravidlo číslo jedna platí i tentokrát – příliš mnoho dekorací může zkazit žádané dojmy. Byt by měl působit skutečně neutrálně, proto zvolte jen pár doplňků, které místo zútulní. Nejlepší je volit takové dekorace, které si v případě potřeby noví členové domácnosti mohou vyměnit nebo úplně schovat. Nemáme však na mysli, že byste neměli do bytu vkládat žádný osobitý dotek. Obraz nebo váza interiér oživí. Doplní tak neutrální nábytek a byt bude působit zabydleně.
Odolnější je lepší. Při zařizování nemovitosti k pronájmu cizím lidem je potřeba myslet na vše. Pokud tedy pořizujete vybavení, vsaďte na kvalitní odolný nábytek, kterému nehrozí poničení. Zvažte samozřejmě, komu bydlení pronajmete. Nikdy však dopředu zpravidla zcela nevíte, jak nájemci žijí. Je tedy dobré včas se rozhodnout, zda budete preferovat rodiny s dětmi a domácími mazlíčky, nebo páry a jednotlivce. Tak či onak máte dvě možnosti. Investovat do kvalitního nábytku, nebo naopak vybavit byt staršími kusy, u kterých vám nebude líto, pokud dojde k jejich poškození.
Kauce to jistí. Ať už se chystáte pronajímat byt známým či zcela cizím nájemcům, nezapomeňte dopředu vybrat kauci. Ta by měla odpovídat vybavení, které se v bytu nachází. Díky kauci budete mít jistotu, že případné škody budou zaplaceny. Kromě kauce je však vždy lepší mít danou domácnost také pojištěnou. Pojistku můžete platit na své náklady nebo ji jednoduše lze zahrnout do nájmu. S pojištěním a s kaucí si budete jistí, že vás žádná nečekaná situace nemůže zaskočit.