Úvod Média

Plzeň: nejvzdálenější předměstí Prahy

16. 03. 2021
Čtyřpodlažní domy areálu V Zahrádkách vychází z elegantní a moderní architektury. Projekt byl dokončený loni v září. Areál leží v blízkosti Obchodního centra Plzeň.

Developerská společnost Trigema se před časem rozhodla po více než dvaceti letech výstavby bytových domů v Praze rozhlédnout i jinde. A můžete hádat, které město shledala pro svůj rozmach jako nejvhodnější.


„Západočeská metropole je jedním z měst, kde je o bydlení dlouhodobě relativně velký zájem, což jsme si ověřili i na základě dlouhodobé analýzy tohoto regionu. Právě Plzeň se pro náš koncept Chytrého bydlení jevila jako vhodné místo,“ zdůvodňuje mluvčí společnosti Radek Polák. „Je to dáno nejen její zajímavou polohou, díky níž se do Prahy dostanete zhruba do hodiny. Roli hrají rovněž další faktory, například dostatek pracovních příležitostí, bohaté možnosti trávení volného času či širší nabídka studia na vysokých školách.“

Po bytovém domě v ulici Kollárova v centru, kde vzniklo 82 bytů, následoval projekt čtyř bytovek v ulici V Zahrádkách, jen kousek od dálnice D5, což byl podle Radka Poláka záměr. Stěhování do čerstvě dokončených sto osmi bytů právě probíhá.

Mluvčí Trigemy si chválí i menší porci byrokracie, než jaké musí čelit stavitelé v hlavním městě. „Povolování nových projektů v Plzni nebývá zpravidla zatíženo tak komplikovaným a zdlouhavým procesem. I to je jedním z důvodů, proč je na západě Čech bydlení v průměru levnější než v Praze,“ vysvětluje.

Ještě výraznější rozdíl vyplyne ze srovnání ceny za metr čtvereční výhradně u nových bytů. Data Trigemy a realitního serveru Flat Zone ukazují, že zatímco v Plzni se za něj loni na podzim platilo necelých 57 000 korun, v hlavním městě přes 110 000, tedy téměř dvojnásobek.

Výhody západočeského města si uvědomují i v tamních podnicích „Naprostá většina našich zaměstnanců, kteří pracují v plzeňském pivovaru, bydlí v Plzni nebo blízkém okolí. Důvodem bývají levnější ceny nemovitostí nebo pozemků pro výstavbu rodinných domů,“ uvádí za pivovar Plzeňský Prazdroj jeho mluvčí Zdeněk Kovář. „Necelá dvě procenta zaměstnanců z pivovaru pak bydlí v Praze či středních Čechách a v době před epidemií do Plzně pravidelně dojížděla,“ říká s dodatkem, že tito lidé se obvykle nechtějí vzdát fungujícího zázemí v hlavním městě. Najdou se však i zaměstnanci, kteří dojíždějí z Plzně do pražské centrály Prazdroje nebo do dalšího pivovaru ve Velkých Popovicích.

Zdroj: Právo - Magazín

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.