Úvod Média

Ochranu před pandemií zajistí i pravidelné větrání

14. 07. 2021
Již více než rok se snažíme vyrovnat s pandemií koronavirového onemocnění. Šíření virů přitom mohou pomoci odvrátit nejen roušky a respirátory, ale také kvalitní vnitřní prostředí v bytě.

Virus způsobující onemocnění covid-19 se přenáší především kapénkami, které vznikají, když nakažená osoba kašle, kýchá nebo vydechuje. Kapénky jsou příliš těžké na to, aby zůstávaly ve vzduchu. Padají proto na podlahy nebo povrchy a tím se stávají pro zdraví obyvatel bytu ještě nebezpečnějšími. Nakazit se můžete vdechováním viru, pokud jste blízko nakažené osoby, nebo tím, že se dotknete napadených povrchů.


Podle laboratorní studie skupiny vědců z Centra pro kontrolu a prevenci chorob Národního ústavu zdraví na UCLA a Princeston University přežije koronavirus v interiéru 1 až 3 hodiny. Na plastových a nerezových površích to jsou dokonce až 3 dny. Na lepence je to zhruba den.


Možností, jak nákaze koronavirem předejít, je samozřejmě více. Vedle očkování a nošení roušek a respirátorů je to především práce z domova. Také v tomto případě platí několik základních pravidel, která bychom měli dodržovat. V opačném případě riziko nákazy roste.


„Pracuji z domova více než 10 let. I když je to bezpečnější než jezdit každodenně přes město do kanceláře, snažím se, abych si v bytě udržela zdravý a čerstvý vzduch,“ svěřila se literární agentka Lucie. Ona sama proto také často otevírá okna. Experti v té souvislosti doporučují, aby se v bytě větralo minimálně třikrát denně. Zejména pak na začátku každé topné sezóny. Během pandemie koronaviru se však doporučuje, aby se v bytech větralo ještě mnohem intenzivněji než za normální situace.


Nesmí se zapomenout rovněž na zavírání dveří mezi jednotlivými místnostmi. To platí především pro koupelnu. Po sprchování je pak třeba otřít stěny, podlahu a okno opět otevřít. Každý člověk totiž za den vytvoří až okolo 2,5 litru vodní páry. A právě v koupelně bývá tento ukazatel ještě mnohem vyšší.


„Kdybych bydlela v novostavbě, určitě bych se rozhodla pořídit si nějaké moderní vybavení, abych nemusela jen otvírat okna,“ jedním dechem Lucie přiznává.


K velmi účinným nástrojům patří například systém větrání prostřednictvím vzduchotechnických jednotek. Těmi jsou vybaveny například i byty Chytrého bydlení. Přívodní vzduch je pak filtrovaný. Do interiéru se tak nedostanou různé nečistoty a ani hmyz. Znamená to navíc současně, že je vzduch předehřátý.


Systém větrání ale přináší ještě další výhody. Zamezuje v interiéru vzniku plísní. Zároveň je šetrný k životnímu prostředí a snižuje tepelné ztráty.


Rekuperační jednotky mohou být přitom centrální, nebo naopak decentralizované. Záleží na bytovém projektu, který si pro bydlení vyberete. Ty centrální, včetně jednotlivých komponentů, přitom bývají jen o málo levnější než decentralizované. Cenový rozdíl bývá zpravidla jen v řádu několika málo tisíc korun. Vzduchotechnický systém s individuálními jednotkami nechybí třeba v bytech 6podlažního domu Chytrého bydlení NMN@Holešovice, jejž společnost Trigema v Praze dokončila před dvěma roky.




Pro správné větrání


- Pamatujte na nutnost dostatečného větrání venkovním vzduchem
- Větrací systém nechávejte zapnutý i v noci a o víkendec
- Vyměňujte filtry venkovního a odváděného vzduchu podle předem nastaveného plánu
- Při výměně filtrů a údržbě používejte ochranné pomůcky
- Kontrolujte v bytě koncentraci CO2
- Pravidelně vedle toho v bytě otvírejte také okna

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.