Úvod Média

Vyprodáno. Česko trápí nedostatek bytů

09. 06. 2021
Kdo hledal loni v Praze nový byt, mohl vybírat z 4 750 nabídek, letos je výběr o víc než pět set bytů užší. To je pokles o 11,5 procenta. Okleštění nabídky je ještě markantnější, když vezmeme v potaz delší časovou řadu. Například v prvním čtvrtletí roku 2019 bylo na trhu v metropoli 5 400 nových bytů. Údaje vyplývají ze statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Z bytů se v Česku stalo nedostatkové zboží. Na odbyt jdou nové i ty starší, což tlačí ceny čím dál výš. V regionech zdražují hlavně zcela nové byty, zatímco v Praze rostou ceny starších dokonce rychleji než těch v novostavbách. Důvodem je touha po rekonstruovaném bydlení.


Kdo hledal loni v Praze nový byt, mohl vybírat z 4 750 nabídek, letos je výběr o víc než pět set bytů užší. To je pokles o 11,5 procenta. Okleštění nabídky je ještě markantnější, když vezmeme v potaz delší časovou řadu. Například v prvním čtvrtletí roku 2019 bylo na trhu v metropoli 5 400 nových bytů. Údaje vyplývají ze statistik společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Data mají LN exkluzivně k dispozici.

Chudší výběr je i mezi staršími byty. „Před rokem jich bylo k mání 4 857, na konci letošního března pouze 3 564. To je nejnižší počet, který se za posledních pět let v hlavním městě vůbec nabízel,“ říká mluvčí Trigemy Radek Polák. Dodává, že ještě před dvěma roky mohli zájemci vybírat z více než 6 600 „secondhandových“ bytů. Před třemi roky jich bylo na prodej téměř 7 500 a před čtyřmi dokonce 9 300.
Obdobná je situace i mimo Prahu. Jak uvádí Trigema, počet nových bytů, které figurovaly koncem prvního čtvrtletí v nabídce, byl v meziročním srovnání o čtvrtinu nižší. Zatímco letos se hledá kupec pro 5 183 nových bytů, loni ve stejném období to bylo přes sedm tisíc.

Nedostatek jakýchkoli bytů šponuje ceny, což potvrzuje analýza Hypoteční banky. Dle ní rostly ceny nemovitostí v prvním čtvrtletí nejrychleji za deset let. Byty meziročně podražily o víc než 13 procent, rodinné domy o víc než deset procent a ceny pozemků se zvýšily bezmála o šestnáct procent.

„V následujícím půl roce očekáváme další cenový růst, který zůstane nad desetiprocentní úrovní,“ tvrdí Jiří Feix, šéf představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. Důvodem je neutuchající zájem i úrokové sazby: přes zvýšení stále atraktivní. „Ke zpomalení tempa růstu cen bude docházet pouze regionálně,“ dodává Feix.

Ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jsou ceny podle odhadů centrální banky nadsazeny až o čtvrtinu.

Dle exkluzivních dat společností Skanska Reality, Trigema a Central Group se metr čtvereční v novém pražském bytě nabízel na konci prvního čtvrtletí za 121 507 korun. To představuje meziroční nárůst o 8,5 procenta. Ceny starších bytů ale podražily meziročně o pětinu. Nabídková cena za metr čtvereční ve starším pražském bytě přesáhla v průměru 113 tisíc korun.

„Rozdíl mezi staršími a novými byty činil přes osm tisíc korun na metr čtvereční. Před rokem ve stejnou dobu to přitom bylo skoro 17 tisíc korun,“ upřesňuje Radek Polák, mluvčí Trigemy.

Ukazuje se, že trh se staršími byty začíná částečně nahrazovat trh s těmi novými. A důvod? „Nedostatečná nabídka novostaveb nutí část veřejnosti k tomu, že se začínají poohlížet i po bytech původních. Ty následně zrekonstruují,“ říká Polák.


Obliba přestaveb a přístaveb


Češi skutečně holdují rekonstrukcím. „Řada lidí vidí cestu k lepšímu bydlení v rozšíření a úpravách nemovitostí, které již vlastní. Například přístavbami, půdními vestavbami nebo předěláním nebytových prostor, jako jsou garáže, na obytné místnosti. Tyto úpravy často financují stavebkem, tedy úsporami či úvěrem,“ uvádí Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Jen v uplynulém roce poskytly stavební spořitelny téměř 20 tisíc úvěrů na rekonstrukci a modernizaci bydlení. Průměrná výše úvěru přesáhla 400 tisíc korun.

Je tu ale ještě jeden důvod, proč ceny starších bytů dohánějí ceny nových. „Ceny vybraných nových bytů naráží na svůj strop. Někteří lidé už nejsou ochotni za ně více připlácet a spokojí se s bydlením horším, které však stále zatím zůstává o trochu levnější,“ sdělil mluvčí Trigemy Polák. Ceny nových bytů i mimo Prahu razantně rostou, jak vyplývá z údajů Trigemy. Meziročně zdražily v průměru o pětinu. „Zatímco nyní se jejich cena dostala na 75 341, před rokem byla na úrovni 62 299 korun za metr čtvereční,“ říká Polák.

Nejdražší byty se nabízely na jižní Moravě, kde se cena přehoupla dokonce přes 90 tisíc za metr čtvereční. Před dvanácti měsíci byla přitom ještě na necelých 68 tisících. Nejlevněji, a to za necelých 47 tisíc korun na metr čtvereční, lze v současnosti pořídit nový byt na Vysočině.

„Z nejširší nabídky si mohou zájemci vybírat v Brně, v Jihomoravském a ve Středočeském kraji. Dohromady jde o 2 150 jednotek. Naopak zanedbatelný počet nových bytů je v prodeji zejména na Ústecku,“ upřesňuje mluvčí Trigemy.

Třetinový pokles nabídky zaznamenal také mimopražský trh se staršími byty. Jak uvádí Trigema a realitní agregátor Flat Zone, před rokem jich bylo k mání 11 688, letos už jen 7 797.

Starší byty v regionech jsou stále k mání za přijatelné ceny. I když i ty jdou nahoru. „Meziročně podražily o 16,5 procenta na 45 752 korun na metr čtvereční,“ říká Polák. I v tomto segmentu jsou nejdražší brněnské byty, naopak nejlevnější jsou na Ústecku. Tam se za metr čtvereční platí přes 23 tisíc korun.

 
Zdroj: Lidové noviny

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře přijímám podmínky zpracování osobních údajů společností Trigema - jejich zpracování proběhne za účelem zaslání odpovědi na zadaný podnět a případné vytvoření obchodní nabídky.