Fragment je neobvyklým projektem nájemního bydlení, který propojuje architekturu a bydlení s uměním. Vyrůst by měl do konce roku v pražské čtvrti Karlín.
Kromě hrubé stavby je hotové i usazení oken a teď se začíná pracovat na fasádě. „Stavba bude hotová asi za půl roku. Teď spouštíme předpronájmy prvních bytů a doufáme, že budou rychle rozebrané. Prvního prosince chceme dům mít dokončený,“ říká majitel Trigemy Marcel Soural.
Uvnitř domu už se pracuje na interiérech, dokonce je hotový i první vzorový byt. Původní plán byl dokončit Fragment na začátku prosince, nicméně kvůli složitosti výroby a montáže fasády se termín o měsíc posunul.
Fasádu pro Trigemu vyrábí firma Sipral. Ta aktuálně pracuje třeba také na opláštění Masaryčky, kterou staví Penta Real Estate. „Je to obtížná disciplína, začíná to u projekce, pak následuje předvýroba těch jednotlivých kazet a nakonec samotná montáž,“ popisuje Soural.
Ve Fragmentu bude celkem 140 nájemních bytů, přičemž se Trigema rozhodla jít cestou vyššího standardu. Byty tak budou mít například topení a chlazení pomocí rekuperace ve stropních podhledech, dřevěné podlahy nebo chytré systémy osvětlení. A budou kompletně vybavené včetně dekorací a dalších prvků.
Jako první budou dokončené byty v pomyslných nohách ležící postavy, tedy směrem do centra města. „Tyto byty považuji za ty nejatraktivnější, protože z nich bude výhled na město a na park,“ říká Andrea Střechová z realitní kanceláře Svoboda & Williams, která pro Trigemu bude pronájem bytů zajišťovat.
Nájemné v bytech bude začínat na dvaceti tisících za dispozice 1+kk. Největší byty 4+kk se budou pronajímat od čtyřiceti tisíc korun měsíčně. V projektu je i pět luxusních mezonetových bytů s terasami a panoramatickým výhledem, přičemž ten největší má výměru asi 140 metrů čtverečních. Do přízemních prostor se plánuje například bistro, kavárna nebo posilovna.
Na podzim chce Trigema začít k budově montovat i sochy od umělce Davida Černého. Ty budou znázorňovat postavy nebo kusy těl, které opečovávají postavu ležícího vojáka. Dům má tímto odkazovat mimo jiné i na protější historickou budovu Invalidovny.
Největší, pětadvacetimetrová postava se o dům opře v říjnu. „Tu velkou sochu bude potřeba na vedlejším pozemku svařit z jednotlivých dílů, pak ji celou vztyčit jeřábem a připevnit na budovu,“ dodává Soural.
„Celý ten dům je v podstatě taková stylizovaná ležící postava. A další postavy a jejich části jednak reflektují místo, které se váže k historické budově Invalidovny, a současně znázorňují podporu jednoho druhým. To je takový nejzásadnější motiv, který nás jako lidi odlišuje třeba od hmyzu. Lidé jsou schopni se vzájemně podepřít,“ popsal svoji vizi Černý.
Spolu s ním na podobě budovy pracovali architekti Jiří Řezák a David Wittassek z karlínského ateliéru Qarta. „Rozvoj Karlína se posouvá směrem k Invalidovně a do deseti let splyne s Libní. Uprostřed čtvrti pak bude stát takhle výrazný solitér. To nás těší,“ říká architekt Řezák.
Zdroj: Forbes