Jihozápadní město – po severním a jižním městě bylo jihozápadní město ještě v 60. letech poslední z velkých nezastavěných ploch určených pro „hromadnou bytovou výstavbu“. Budovatelskou situaci totiž značně komplikoval krásný, leč velmi složitý terén Dalejského a Prokopského údolí. Otevřená urbanistická soutěž byla vypsána na konci roku 1967 a vyhodnocena byla v červenci 1968. Zvítězil v ní projekt autorského kolektivu pod vedením architekta Ivo Obersteina, budoucího hlavního architekta hl. města Prahy.
„Projekt zvítězil mimo jiné kvůli trase rychlodráhy, která po estakádě překonává mělké údolí mezi poli, nad Prokopským potůčkem. To logicky umožňuje další pokračování rychlodráhy na západ a konec trasy může zůstat volný pro budoucí úvahy o dalším vývoji,“ vzpomínal po letech samotný Ivo Oberstein.
Faktem ale je, že plán na stavbu rychlodráhy nebyl jedinou pozoruhodností celého Obersteinova návrhu. Slavný architekt se totiž ve své koncepci rozhodl pojmout Jihozápadní město jako vizionářskou oslavu urbanismu a v jeho představách a částečně i návrzích se už před 50 lety formovaly velkorysé bulváry s množstvím kaváren, restaurací a obchůdků a s dostatkem slunečního světla, které prostupuje nejen domy samotné, ale i jejich zelená zákoutí. Všechny místní čtvrti se slavný architekt rozhodl zpracovat jako urbanisticky a funkčně diferencované části: polootevřené bloky domů u Stodůlek, mamutí meandrovité bloky na Lužinách, pravoúhlé v Nových Butovicích i menší, téměř uzavřené na Velké Ohradě.
Barevné sídliště s uměním
Každá čtvrť ale měla ještě něco navíc, své vlastní soukromé specifikum. U Stodůlek Oberstein se svým týmem zasadil do rostoucího sídliště i staré domy z původní vesnice, které jsou součástí Stodůlek dodnes. Prý se tak rozhodl proto, aby budoucí místní obyvatelé znali i kousek historie svého domova. Lužiny měly prověřit možnost členění veřejných a poloveřejných prostor, kdy vnitřní části bloků byly určeny pro hru dětí, školky a jesle. Nové Butovice se měly stát centrem celého Jihozápadního města, vlastně takovým moderním „náměstím“ s obchody, službami a restauracemi. Naopak Velká Ohrada měl být se svými nízkými čtvercovými bloky, které by pomalu přecházely do shluku rodinných domů, poklidným rodinným koncem Jihozápadního města.
Tým slavného architekta měl s Jihozápadním městem ale ještě mnohem smělejší plány: Celé sídliště mělo být původně barevné, aby se zamezilo jednotvárné monotónní šedi, a v plánu bylo doplnit výstavbu nadčasovými díly současných umělců.
„Na byt bylo přiděleno 600 korun na výtvarná díla. Řekli jsme si, že peníze by se neměly promrhat na nějaké papaláše z bronzu, ale že by se výtvarná díla mohla opravdu stát prvky parteru a zkvalitnit obytné prostředí,“ vzpomínal podle webu panelaci.cz před časem Ivo Oberstein.
Plán na barevnost sídliště slavnému architektovi sice nevyšel, ale umění Jihozápadní město nenápadně prostoupilo a zůstalo v něm dodnes. Ve Stodůlkách jsou například v ulici Hostinského 4 Sluneční hodiny Pavla Přikryla z roku 1983 nebo kamenná plastika Rodina od Milana Váchy z roku 1986. Nad kostelem sv. Jakuba Většího v Kovářově ulici byla v roce 1989 osazena bronzová socha Rusalky od Kurta Gebauera a další umělecké sochy, mozaiky a artefakty minulosti najdeme i na Lužinách či na Nových Butovicích.
Celá Praha 13 pak má kromě urbanistické nálady, promyšlené koncepce i nenápadného umění v ulicích společnou ještě jednu „věc“ – ikonický Centrální park, který tuto pražskou čtvrť povyšuje na místo s téměř newyorskou atmosférou Manhattanu.
Oslava městského života
A právě do bezprostřední blízkosti velkorysého a okouzlujícího Centrálního parku jsme umístili náš nový rezidenční projekt PAPRSEK, který nejen svým názvem, ale i celým svým konceptem vzdává poctu slavnému architektu Ivo Obersteinovi a jeho opus magnum – projektu Jihozápadního města, stejně jako urbanistickému životu ve všech jeho podobách.
Paprsek je polyfunkční projekt, který jsme zasadili do městské atmosféry pražských Stodůlek a situovali jsme ho hned vedle ikonického Centrálního parku Stodůlky a nádherné přírody jedné z nejkrásnějších pražských přírodních lokalit - Prokopského údolí. Svým konceptem nový areál navazuje na slavný původní Obersteinův architektonický návrh Jihozápadního města, jehož cílem bylo dodat do městské zástavby vzdušnost a protnout ji velkorysým zeleným bulvárem. Ve svém pojetí propojení bydlení a lokálních služeb přináší Paprsek do pražských Stodůlek živou a dynamickou městskou atmosféru spojenou s pohodlím vynikající občanské vybavenosti.
Nový rezidenční projekt Paprsek nabídne 271 bytů a 300 parkovacích míst a jeho nedílnou součástí bude kromě bydlení samotného i nový útulný veřejný park s množstvím zelených ploch, které budou sloužit k procházkám i odpočinku od městského ruchu. Mezi samotnými bytovými domy pak vzniknou rovněž soukromé relaxační veřejné zelené zóny.
Srdcem nového polyfunkčního centra Paprsek, které je situované mezi ulici Hábova a Šostakovičovo náměstí, je moderní přízemní budova s průchozím loubím, z něhož vyrůstá šest bytových domů o výšce 4 až 13 pater. Jednotlivé bytové domy jsou ve svých výškách dynamicky uspořádány tak, aby zůstaly zachovány výhledy a zejména vzdušnost celého prostoru v samotném areálu, ale i v celém kontextu okolních obytných domů.
Vaše Stodůlky, váš příběh
Součástí Paprsku bude i komerční parter věnovaný službám a obchodu, kde najdeme mimo jiné najdeme supermarket, a zbylá celková plocha parteru bude členěna tak, aby ji bylo možné rozdělit i na menší jednotky, které budou sloužit pro malé obchody a služby (např. pobočka pošty, kadeřník, restaurace, ordinace, lékárna a podobně) i místní lokální kavárny a bistra. Celý komerční parter se ponese v lehké urbanistické atmosféře, pro kterou je ale typická čistota a kvalita, stejně jako jednoduchost a upravenost kombinovaná s funkčností celého okolního prostoru, tak aby místní provozovatelé měli k dispozici důstojné místo pro služby 21. století.
Šestice bytových domů, které jsou tvořeny čistou linií pravoúhlých tvarů, navíc potřebným způsobem vymezuje prostor přirozeného pěšího bulváru, který do charakteru Stodůlek přinese hravou a živou náladu newyorských ulic. Mezi jednotlivými domy pak vznikne klidný prostor s bohatou zelení pro odpočinek, setkávání či relaxaci, který bude přes den k dispozici i kolemjdoucím, na noc bude ale pro zvýšení bezpečnosti pro veřejnost uzamčen.
Architektonický koncept nového areálu respektuje okolní městskou zástavbu a vnáší vzdušnost a svěžest.
Polyfunkční dům Parsek přináší ojedinělý městský koncept sounáležitosti bydlení a místa, navazuje na typickou urbanistickou atmosféru a rozvíjí její příběh směrem k modernímu a pospolitému životu, ve kterém mají lidé ve své bezprostřední blízkosti k dispozici všechno, co potřebují.
Stodůlky jsou totiž čtvrtí, která patří k nejlépe občansky vybaveným částem Prahy. V dochozí vzdálenosti od projektu Paprsek se nachází nejen množství škol, školek či moderních a upravených dětských hřišť, ale i velké množství míst pro aktivní trávení volného času, pro sportování či odpočinek.
Stodůlky jsou navíc lokalitou, která je metru perfektně dopravně dostupná. Doslova za pár minut je možné dojet na Anděl, do centra i k obchodně-zábavní zóně na Zličíně. V bezprostředním okolí funguje několik supermarketů, lékáren, bezpočet restaurací, kaváren, bank, pobočky pošty nebo třeba polikliniky. Na kole či pěšky je možné se během chvilky dostat do Centrálního parku i do Prokopského údolí a pro cesty autem je výhodou snadný nájezd na Pražský okruh.