Ve Veselí nad Moravou právě začíná výstavba vinařského areálu u Baťova kanálu. Představení projektu pro Veselany a další návštěvníky proběhlo v neděli 1. května. Pro rodiny s dětmi byl připraven bohatý program, ale na své si přišly všechny generace.
Ve Veselí nad Moravou právě začíná výstavba vinařského areálu u Baťova kanálu. Představení projektu pro Veselany a další návštěvníky proběhlo v neděli 1. května od 15 hodin. Pro rodiny s dětmi byl připraven bohatý program.
Na místě chátrajících budov Salajky a zahradnictví vyroste kulturně-vzdělávací vinařský areál s investičními náklady 330 milionů korun, s restaurací, konferenčním sálem, degustačními prostory a plně vybaveným vinařstvím s kompletní moderní technologií. Součástí areálu bude i ubytování a celý komplex přinese do Veselí až 60 nových pracovních míst. Vinařství má navíc ambici stát se gastronomickým a kulturním centrem Veselí nad Moravou, které nabídne koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Na podrobnosti k novému areálu jsme se zeptali zakladatele vinařství Dog in Dock Tomáše Zbořila.
Veselské vinařství Dog in Dock letos v dubnu oslavilo už pět let. Vraťme se ale na úplný začátek, jaké jsou tvé první vinařské zkušenosti?
Pocházím z Hutníku, ze sídliště. Vinohrady jsme nikdy neměli, nicméně rodina mé ženy vlastní vinohrad i menší rodinný sklep v Zarazicích. Víno vyráběli víceméně pro radost a brzy to začalo bavit i mě. Společně s manželčiným bratrancem Pavlem jsme před 10 lety udělali naše první víno, asi 600 zkušebních litrů. Rok nato už to bylo 5 000 tisíc litrů… Na začátky vzpomínám moc rád. Byli jsme nezkušení, neměli dostatečné vybavení a mnohokrát se spálili, ale i přes mnohé překážky jsme pokračovali dále, vzdělávali se, zkoušeli…
Tehdy mi došlo, že se chci vínu věnovat naplno. Začal jsem pracovat ve vinařství ve Zlechově, posléze v Bzenci a pak už přišlo vlastní vinařství, to veselské.
Jak konkrétně se z „vinařství pro radost“ dostane člověk k tak ambicióznímu projektu, jakým je výstavba vinařského komplexuu Baťova kanál?
Byla to vlastně obrovská souhra náhod. Kolem areálu, který byl dlouhá léta opuštěný a nevyužívaný, jsem často běhával. Jednalo se o místo s bohatou veselskou historií s pozůstatky skleníků a oranžerií. Tehdy jsem zároveň vnímal, že ve Veselí chybí kvalitní gastro a moderní místo pro pořádání svateb a větších akcí. A právě při jednom z takových běhů kolem Baťáku mě napadla myšlenka o atraktivním restauračním komplexu, který by byl propojený s vinařstvím. Dříve zde Chorynští pěstovali tropické ovoce, tak proč by se tu nemohlo pěstovat víno?
Na konci roku 2016 vypsalo město výběrové řízení, které se týkalo práva stavby a následného prodeje pozemků v této lokalitě nejlepšímu podnikatelskému nápadu, jenž bude přínosem pro město i jeho obyvatele. Preferencí zaměření byl cestovní ruch. Když jsem o možnosti zúčastnit se veřejné soutěže s tímto projektem hovořil se známými, spíše se smáli. Nápad to byl pěkný, ale finance jsem neměl žádné a měl jsem jen pár měsíců na to, abych našel případného investora…
To je chvíle, kdy na scénu vstoupil MarcelSoural se svou společností Trigema…?
Bylo jasné, že bez silného investora nebude možné takový projekt realizovat. Nepocházím z podnikatelské rodiny, možnost ufinancovat takový projekt či se opřít o rodinné zkušenosti, jsem tedy neměl. Pokud jsem chtěl svou vizi naplnit, bylo jedinou možností zkusit zapátrat „naslepo“.
V časopise Forbes jsem se snažil vytipovat investora, který by mohl, v dobrém myšleno, být dostatečně bláznivý, aby mohl na projekt neznámého kluka z Moravy kývnout. Zaujal mě právě Marcel Soural, především díky jeho ski areálu na Monínci. V rozhovoru zmiňoval, že tam vyrábí sníh i při teplotách 15 stupňů nad nulou. To mi přišlo dostatečně šílené… (úsměv).
Jak jste se dostali do kontaktu?
Řekl jsem si, že za zkoušku nic nedám a napsal jsem mu e-mail… A na tuhle část nyní s oblibou vzpomínáme. V Trigemě byla tehdy čerstvě nová asistentka a nevěděla, že nemá domlouvat schůzky všem, kdo napíšou. Dostali jsme od ní termín jednání na 3. ledna. Na Silvestra jsme společně s Martinem Gajošem, který tehdy pomáhal s ekonomickou stránkou projektu, vytvořili na koleně prezentaci záměru v Power- Pointu. Celé nás to vyšlo na pár korun za tisk.
Marcel Soural vůbec netušil, o čem vlastně naše schůzka bude, nicméně načasování nemohlo být lepší. Trigema zrovna hledala vhodný projekt v cestovním ruchu a myšlenka se šéfovi Trigemy zalíbila, jelikož měl sám proježděné obdobné kanály v Nizozemsku a Francii.
A spolupráce byla na světě?
Samozřejmě, že to nebylo tak jednoduché. Následovaly desítky schůzek a jednání, byly to velice intenzivní tři měsíce.
Čekalo vás výběrové řízení…
Baťák tehdy ještě nebyl modernizovaný a nepůsobil tak přívětivě, jako je tomu nyní. Velký potenciál v něm tehdy asi moc lidí nevidělo. O tom svědčí i fakt, že o areál zahradnictví jsme se ve veřejné soutěži ucházeli jako jediní zájemci. Byli jsme ale rádi, že měl náš projekt plnou podporu zastupitelů, jak ve vedení města, tak v opozici.
Nacházíme se na Moravě, v kraji vína, investor je pražský. Jak tento fakt místní vnímají?
I když víno dodáváme po celé republice, jsme především vinařstvím se silnou lokální vazbou. Jsem Veselan, mám tady rodinu, fungujeme v místě. Lidé nás přes sezonu mohou najít v přístavu u našeho WINE TRUCKu, přijít na skleničku, nezávazně si pokecat o víně i o našem projektu. Z těchto setkávání máme jen ty nejlepší pocity.
Praha a víno, ano, všichni asi známe vtip o dobrém vínu, špatném vínu a vínu pro Pražáky… (úsměv) Nutno ale říct, že pan Soural je původem z Moravy, takže k vínu má přirozeně vztah. Sem tam se k člověku dostanou různé konspirace, to je ale asi osud každého většího projektu. Nejdůležitější pro nás je, abychom projekt zdárně dotáhli a lidem nabídli dobrou službu i solidní pracovní místa. Chceme fungovat v místě mezi místními lidmi, to je pro nás důležité.
Pojďme se přesunout k projektu samotnému. Změnila se v průběhu jeho vize?
Vize jako taková se nezměnila. Projekt nadále zahrnuje areál s plně vybaveným vinařstvím, moderní restauraci a ubytováním pro turisty, dále také místo pro pořádání svateb. Co se proměnilo, tak to jsou bohužel ceny stavebních materiálů. Původně měl projekt stát 120 milionů korun, tato částka už je ale za aktuálních cen více než dvojnásobná. S tím ale člověk sotva něco nadělá.
Kdy bude celý komplex stát?
Na podzim loňského roku byly v areálu dokončeny inženýrské sítě, nyní bude zahájena stavba ubytování na Salajce, v červnu pak bude následovat zahájení výstavby samotného vinařského komplexu.
Kolik návštěvníků ubytování pojme?
Bude se jednat o 4 menší bytové objekty apartmánového typu s kapacitou pro zhruba 80 lidí.
Kolik pracovních míst by mohl projekt přinést?
Celý komplex by měl přinést až 60 nových pracovních míst. Bude se jednat jak o celé, tak zkrácené úvazky, u kterých chceme vyjít vstříc třeba maminkám na mateřské nebo seniorům. Myslíme, že tyto úvazky v našem regionu chybějí.
Budou v areálu také pořádány akce pro veřejnost? Loni se zde konal úspěšný koncert kapely Tata Bojs...
Ano, ten se zde pořádal ve spolupráci s Veselským kulturním centrem. V tom bychom chtěli pokračovat, nabídnout lidem další místo, kam mohou za kulturou zavítat. Chceme, aby vinařství bylo skutečně otevřeným místem pro všechny občany. Přímo pro koncerty či divadla zde bude navíc vybudované speciální pódium, což pořádání akcí usnadní.
Součástí areálu je také mladý vinohrad. Jaké odrůdy se v něm pěstují?
Pěstujeme v něm Solaris a Souvignier gris. Na podzim zde proběhla první sklizeň hroznů. Setkali jsme se v minulosti s několika pesimistickými názory, že se tu vínu dařit nebude, ale je tomu naopak, parametry první sklizně byly výborné, hrozny dozrály do cukernatostí 24 stupňů. Tato vína budeme lahvovat na konci dubna, v průběhu jara tak budou k dostání i v našem WINE TRUCKu.
Kde se nachází vaše další vinohrady?
Kromě lokality u Baťova kanálu máme vinohrad v Blatnici a pozemky pro výsadbu na Radošově a na Lipovsku.
Jak vlastně vnímáš Veselí na pomyslné vinařské mapě?
Naše město má vinařskou historii spjatou s tratí Lišky, daří se tady burgundským odrůdám, ale ve srovnání s okolními obcemi, jako jsou Blatnice, Bzenec nebo Strážnice, ve věhlasu zaostává. I to byla v začátcích jedna z mých motivací – pozvednout zde vinařskou kulturu. Před téměř 10 lety jsme začali ve spolupráci s Veselským kulturním centrem organizovat otevírání vinných sklepů v Zarazicích, společně s Jirkou Tomečkem z VKC také už několik let organizujeme Májovou výstavu vína, která letos proběhne 30. dubna na náměstí Míru. Věřím, že moderní vinařský komplex zase posune Veselí o kus dál.
Areál zatím ale nestojí. Kde tedy vína vyrábíte?
Vína zatím vyrábíme v nedaleké provozovně v Boršicích u Blatnice, kterou jsme si pronajali na podzim 2019. Do Veselí výrobu přemístíme zhruba do dvou let.
Na jaká vína se soustředí vaše současná produkce?
Soustředíme se spíše na suchá vína. V naší nabídce je mimo jiné k nalezení třeba Pinot gris a Pinot blanc, ale také Ryzlink rýnský nebo naturální, oranžová Pálava. Poprvé budeme letos dělat také sekty, a to pomocí tradiční metody druhotného kvašení v láhvi. Ty však budou moci návštěvníci ochutnat až přibližně za dva roky. Už nyní ale mohou vyzkoušet naši ostatní produkci – třeba v našem. WINE TRUCKu umístěném v přístavu ve Veselí nad Moravou. Těšíme se na vás!